Surrealizm jest kierunkiem sztuki zafascynowanym światem podświadomości, snu i wyobraźni. Artysta tworzy świat według własnej woli twórczej, decyduje o porządku i chaosie, o prawach i wartościach. Nie odpowiada przed żadną wyższą instancją, ani przed prawami fizyki, ani naturą, ani harmonią, symetrią, światłem, czy blaskiem. Włącza je w swoje dzieło na własne życzenie lub wyłącza z niego.

Obraz łączy się z poezją. Jest iluzją. Bywa światem obiektów lub istot zbudowanych z elementów rzeczywistych, ale połączonych lub przedstawionych w sposób niezwykły i zaskakujący. Może być jednak także kreowany w sposób całkowicie wywiedziony z wyobraźni ku wizji fantastycznego świata.

Klimat obrazów surrealistycznych zawsze jest niezwykły, tajemniczy, a niekiedy pełen grozy. Tylko silna osobowość wchodzi w ten świat i czerpie z niego inspirację.

W Centrum Koneser w Warszawie w Galerii Sztuki ToTuart możemy dziś obejrzeć wystawę „Imaginarium” Tomasza Sętowskiego. Artysta jest jednym z najwybitniejszych współczesnych malarzy nurtu realizmu magicznego i surrealizmu. Jego dzieła są drzwiami do podświadomości. Teleportują nas w świat wyobraźni artysty, ale i w ten nasz prywatny wewnętrzny.

Silne kobiety i mężczyźni ubrani w architekturę ziemi i wszechświata. Architektoniczne twierdze zbroi dające moc w starciu magicznym. Co staje naprzeciw? czas, wszechświat, myśl, przestrzeń, nieskończoność, machina, wiedza, los, władza, gra. Co daje ukojenie? sen i miłość.

Tomasz Sętowski wypracował swój własny, unikalny i rozpoznawalny styl łączący tradycję i nowoczesność. Jego obrazy magnetyzują, karzą się zatrzymać, mają siłę. Jego rzeźby nie pozwalają o sobie zapomnieć wymuszając poszukiwania i redefinicje wewnątrz własnej jaźni.

Z okazji 60 urodzin artysty wydawnictwo Melanż wydało album pt. Imaginarium, w którym zaprezentowano ponad 300 jego prac.

Drugi świat, który czeka na nas w Centrum Koneser w Warszawie na Placu Konesera to wystawa rzeźb i ilustracji Józefa Wilkonia.

Świat Wilkonia jest niezwykły, pełen zwierząt przedstawionych w sposób nieoczywisty. Artysta rzeźby tworzy z drewna, poprzez dodawanie, odejmowanie i łączenie elementów już stworzonych przez naturę. W swojej pracy korzysta z siekiery i piły elektrycznej. Kształty dostrzegane w naturze uzupełnione i zespolone są wolą twórczą artysty. Natura nieoczywista. Świat wyobrażony przez artystę, równoległy, samoistny, na granicy realności i wyobraźni.

Ilustracje Wilkonia pełne zwierząt to świat nastroju fascynujący i trochę groźny. Stworzony pędzlem, kredką, ołówkiem. Świat odrębny.

Zostało wykonanych kilka metalowych odlewów dużych drewnianych rzeźb Józefa Wilkonia, które możemy zobaczyć w Piasecznie pod Warszawą. W fontannie przez urzędem gminy stoją hipopotamy. Przed urzędem stanu cywilnego lwica z lwiątkiem. Zaś w parku niedźwiedź i dzik. Do niezwykłej Arki Wilkonia możemy zaś wejść przy pałacu w Radziejowicach.


Katarzyna Obłąkowska autor  Katarzyna Obłąkowska