Surrealizm jest kierunkiem sztuki zafascynowanym światem podświadomości, snu i wyobraźni. Artysta tworzy świat według własnej woli twórczej, decyduje o porządku i chaosie, o prawach i wartościach. Nie odpowiada przed żadną wyższą instancją, ani przed prawami fizyki, ani naturą, ani harmonią, symetrią, światłem, czy blaskiem. Włącza je w swoje dzieło na własne życzenie lub wyłącza z niego.

Surrealism is an art direction fascinated by the world of the subconscious, dream and imagination. The artist creates the world according to his own creative will, decides about order and chaos, about rights and values. He is not answerable to any higher authority, nor to the laws of physics, nor to nature, nor to harmony, symmetry, light, or radiance. He includes them in his work at his own request or excludes from it.

Obraz łączy się z poezją. Jest iluzją. Bywa światem obiektów lub istot zbudowanych z elementów rzeczywistych, ale połączonych lub przedstawionych w sposób niezwykły i zaskakujący. Może być jednak także kreowany w sposób całkowicie wywiedziony z wyobraźni ku wizji fantastycznego świata.

Klimat obrazów surrealistycznych zawsze jest niezwykły, tajemniczy, a niekiedy pełen grozy. Tylko silna osobowość wchodzi w ten świat i czerpie z niego inspirację.

W Centrum Koneser w Warszawie w Galerii Sztuki ToTuart możemy dziś obejrzeć wystawę „Imaginarium” Tomasza Sętowskiego. Artysta jest jednym z najwybitniejszych współczesnych malarzy nurtu realizmu magicznego i surrealizmu. Jego dzieła są drzwiami do podświadomości. Teleportują nas w świat wyobraźni artysty, ale i w ten nasz prywatny wewnętrzny.

Silne kobiety i mężczyźni ubrani w architekturę ziemi i wszechświata. Architektoniczne twierdze zbroi dające moc w starciu magicznym. Co staje naprzeciw? czas, wszechświat, myśl, przestrzeń, nieskończoność, machina, wiedza, los, władza, gra. Co daje ukojenie? sen i miłość.

Tomasz Sętowski wypracował swój własny, unikalny i rozpoznawalny styl łączący tradycję i nowoczesność. Jego obrazy magnetyzują, karzą się zatrzymać, mają siłę. Jego rzeźby nie pozwalają o sobie zapomnieć wymuszając poszukiwania i redefinicje wewnątrz własnej jaźni.

Z okazji 60 urodzin artysty wydawnictwo Melanż wydało album pt. Imaginarium, w którym zaprezentowano ponad 300 jego prac.

Drugi świat, który czeka na nas w Centrum Koneser w Warszawie na Placu Konesera to wystawa rzeźb i ilustracji Józefa Wilkonia.

Świat Wilkonia jest niezwykły, pełen zwierząt przedstawionych w sposób nieoczywisty. Artysta rzeźby tworzy z drewna, poprzez dodawanie, odejmowanie i łączenie elementów już stworzonych przez naturę. W swojej pracy korzysta z siekiery i piły elektrycznej. Kształty dostrzegane w naturze uzupełnione i zespolone są wolą twórczą artysty. Natura nieoczywista. Świat wyobrażony przez artystę, równoległy, samoistny, na granicy realności i wyobraźni.

Ilustracje Wilkonia pełne zwierząt to świat nastroju fascynujący i trochę groźny. Stworzony pędzlem, kredką, ołówkiem. Świat odrębny.

Zostało wykonanych kilka metalowych odlewów dużych drewnianych rzeźb Józefa Wilkonia, które możemy zobaczyć w Piasecznie pod Warszawą. W fontannie przez urzędem gminy stoją hipopotamy. Przed urzędem stanu cywilnego lwica z lwiątkiem. Zaś w parku niedźwiedź i dzik. Do niezwykłej Arki Wilkonia możemy zaś wejść przy pałacu w Radziejowicach.


Katarzyna Obłąkowska autor  Katarzyna Obłąkowska